Dan's Best of the BestDan's North ForkSports, Fitness & Wellness

Dan’s Best of the Best 2019 Winners: North Fork Wellness & Beauty

Your guide to finding the best people and businesses the North Fork has to offer!

You cast your votes. We counted them. And now we present the winners of the 2019 Dan’s Best of the Best contest! Below, you’ll find all the winning businesses, organizations and personalities in the many North Fork Wellness & Beauty categories!

Dan’s Best of the Best 2019 Winners: South Fork Wellness & Beauty

Keep your eye out as we announce more 2019 winners online, but you can find them all in the December 6, 2019 issue of Dan’s Papers!

View all our 2019 Dan’s Best of the Best winners, and don’t forget to visit DansBOTB.com to rate and review all your East End favorites.

BEST ACCUPUNCTURIST
Platinum – Points East Acupuncture
Gold – Healing Points Acupuncture & Wellness Center
Silver – Peter Scolaro, L.Ac
Bronze – Kathleen Yoneyama M.S, L.Ac

BEST ADDICTION THERAPY
Platinum – Alternatives Counseling Services
Gold – Advanced Hypnotherapy
Silver – Family Service League

BEST BARBER SHOP
Platinum – Main Street Hair Cutters
Gold – Christopher Cuts
Silver – Love Lane Barber Shop
Bronze – Mattituck Barber Shop

BEST CHIROPRACTOR
Platinum – Dr. Richard Hall
Gold – Dr. James Hinch
Silver – Steven Chierchie
Bronze – Dr. Christopher Nelson

BEST COSMETIC/LASER TREATMENTS
Platinum – Healing Points Acupuncture & Wellness Center
Gold – East End Plastic Surgery & Laser Center
Silver – Spirit of Beauty Spa

BEST DAY SPA
Platinum – Blue Sage Day Spa
Gold – Spa Bellezza
Silver – Spa and Salon at East Wind
Bronze – Special Effects Salon & Spa

BEST DENTIST (Learn More)
Platinum – Total Dental Care of Mattituck
Gold – Shoreline Family Dentistry
Silver – North Fork Dental Associates
Bronze – Pure Dental

BEST DERMATOLOGIST
Platinum – Schweiger Dermatology Group
Gold – IslandWide Dermatology
Bronze – Dr. Antoinette Notaro

BEST GENERAL PRACTITIONER
Platinum – Dr. Lilly Steel, MD
Gold – Dr. Camile Gooden
Silver – Dr. Kerry Murphy
Bronze – Dr. Vishnu Seodat, MD

BEST HAIR COLORIST
Platinum – Ladan Shalom-Murray of Bliss Hair Studio
Gold – Cassandra Mari Salon
Silver – Raquel at Gabriel Loren

BEST HAIR SALON
Platinum – Salon 48
Gold – Village Hair Studio
Silver – Bliss Hair Studio

BEST HAIR STYLIST
Platinum – Ladan Shalom-Murray of Bliss Hair Studio
Gold – Salon 48
Silver – Ashley Fogarty at Gabriel Loren

BEST HEALTH CLUB/GYM
Platinum – CrossFit Impervious
Gold – BodySmart Studio
Silver – JABS
Bronze – Maximus

BEST MANICURIST/PEDICURIST
Platinum – Kara Manwaring of Trendsetter by Camille
Gold – Elicia Minogue of Spa Bellezza
Silver – Special Effects Salon & Spa
Bronze – Vivian at Nails By Vivian

BEST MASSAGE THERAPIST
Platinum – Linda Ann Knoernschild, LMT
Gold – Ummassage
Silver – Spa Bellezza
Bronze – Eastern Sun Holistic Health

BEST NAIL SALON
Platinum – Natural Shine Beauty
Gold – Nails by Vivian
Silver – Special Effects Salon & Spa

BEST NUTRITIONIST
Platinum – Healing Points Acupuncture & Wellness Center
Gold – Dr. Sears Wellness Institute
Silver – East End Nutrition
Bronze – Paige Romanowski, CPT of BodyRite Training

BEST ORTHODONTIST
Platinum – Bach & Grazina East End Orthodontics
Gold – Trentalange Family Dentistry
Silver – North Fork Orthodontics
Bronze – Riverhead Orthodontics | Long Island Braces Orthodontist

BEST PEDIATRICIAN
Platinum – Stony Brook Advanced Pediatric Care
Gold – Peconic Pediatrics
Silver – Dr. Thomas R. Mercier, MD

BEST PERSONAL TRAINER
Platinum – Nicolette Gebhardt
Gold – BodySmart Studio
Silver – Greg Trent
Bronze – Rachel Goodale

BEST PHARMACY
Platinum – Southold Pharmacy
Gold – Cutchogue Drug Store
Silver – Colonial Drugs & Surgicals
Bronze – Greenport Drugs LLC

BEST PHYSICAL THERAPIST
Platinum – OneOnOne PT, PLLC
Gold – Physical Therapy & Beyond
Silver – Total Medical Sports & Rehab
Bronze – Scott Czujko of North Fork Physical Therapy

BEST PILATES INSTRUCTOR
Platinum – Terry Walker at North Fork Fun & Fitness
Gold – JABS
Silver – The Giving Room
Bronze – American Muscle Studios

BEST SENIOR CARE/SENIOR LIVING
Platinum – Peconic Landing
Gold – Comfort Keepers
Silver – At Home Services
Bronze – Peconic Retreat

BEST SPIN CLASS
Platinum – Brianna Sweeney at Maximus
Gold – Roland Walker at Jabs
Silver – Michelle Fevola at JABS
Bronze – North Fork Fun & Fitness & Pilates Physique Studio

BEST TRX TRAINER
Platinum – BodySmart Studio
Gold – East End Core Fitness, Carrie Rittberg & Jackie Glass
Silver – JABS
Bronze – Drew Kelly of BodyRite Training

BEST YOGA INSTRUCTOR
Platinum– Jennifer Conway at JABS
Gold – Becky Rosko
Silver – Claudia Matles Yoga, Pilates & Health Counseling
Bronze – Jen Frasher of Jen Frasher Yoga

BEST YOGA STUDIO
Platinum– The Giving Room
Gold – Peconic River Yoga
Silver – The North Fork Yoga Shala
Bronze – JABS

BEST ZUMBA
Platinum – NOFO Wellness Center
Gold – JABS
Silver – Maximus Health + Fitness
Bronze – BodyRite Training

Facebook Comments

Related Articles