North Fork: Wellness & Beauty Dan’s Best of the Best 2015 Winners

Congratulations to the Dan’s Best of the Best 2015 winners in Wellness & Beauty on the North Fork!

BEST ACUPUNCTURIST

Platinum
Kathleen Yoneyama

Gold
Anna Kozlowska

Silver
Peter Scolaro
Rachel Reich

Bronze
Susie Meyer – Eastern Sun Holistic

BEST BARBERSHOP

Platinum
Love Lane Barber Shop

Gold
Christopher Cuts

Silver
Main Street Hair Cutters

Bronze
Mattituck Barber Shop

BEST CHIROPRACTOR

Platinum
Steven Chierchie

Gold
Dr. Hall
Dr. Robinson

Silver
Dr. James Hinch

BEST COSMETIC & LASER TREATMENT

Platinum
Dr. Notaro

Gold
Dr. Judy A. Emanuele

BEST DAY SPA

Platinum
Spa Belleza

Gold
Blue Sage Day Spa

Silver
Eastern Sun

Bronze
Spa @ East Wind

BEST DENTIST

Platinum
Pure Dental

Gold
Dr. Sciotto

Silver
Sal Lotardo at Bella Smiles
Dr. James Trentalange

Bronze
Wading River Dental

BEST DERMATOLOGIST

Platinum
Dr. Mitchell Meyerson

Gold
Dr. Notaro

Silver 
Dr. Franzone

BEST GENERAL PRACTITIONER

Platinum
Alexis Hugelmeyer

Gold
Dr, Michael Catapano

Silver
Dr. Lilly Steele

Bronze
Dr. Poupulo

BEST GROUP TRAINER

Platinum
Lisa Salmon

Gold
Debbie Hallock Maximus Riverhead

BEST HAIR COLORIST

Platinum
Camille Rienecker at Trendsetters

Gold
Kyla King at Trendsetters

Silver
Tabitha at Trendsetters

BEST HAIR SALON

Platinum
Salon 48

Gold
Trendsetters by Camille

Silver
Styles in Mattituck

Bronze
Robert James

BEST HAIR STYLIST

Platinum
Rebecca Sickler

Gold
Camille Rienecker at Trendsetters

Silver
Ana at Dellaquila

Bronze
Rebecca Neese  at Trendsetters by Camille

BEST HEALTH CLUB/GYM

Platinum
JABS

Gold
The Body Smart Studio

Silver
Maximus

Bronze
Aerial Fitness

BEST MANICURIST/PEDICURIST

Platinum
Kyla King at Trendsetters by Camille

Gold
Diva at Delaquilla

Silver
Tabitha at Trendsetters

Bronze
Kara Manwaring at Trendsetters

BEST MASSAGE THERAPIST

Platinum
Danielle DeLongis at Blue Sage

Gold
Deana Reyburn

Silver
Linda Knoernschild

Bronze
Erica D’Amico at Adagio Day Spa

BEST NAIL SALON

Platinum
Trendsetters by Camille

Gold
Epic Nail Salon

Silver
Model Nails

Bronze
Heather Quinlan

BEST NUTRITIONIST

Platinum
Dr. Sears

Gold
Jen Conway

Silver
Lara McNeil, East End Nutrition

BEST PERSONAL TRAINER

Platinum
Paige Romanowski, CPT

Gold
Jill Schroeder at JABS

Silver
Lisa Salmon

Bronze
Dan Hagerman at Fitness Advantage

BEST PHARMACY

Platinum
Southold Pharmacy

Gold
CVS Mattituck

Silver
Cutchogue Pharmacy

BEST PHYSICAL THERAPIST

Platinum
Saundra Perry

Gold
Scott Cjuzko

BEST PILATES INSTRUCTOR

Platinum
Terry Walker

Gold
April at Aerial Fitness

BEST SENIOR CARE

Platinum
Comfort Keepers

Gold
At Home Services

BEST SPIN CLASS

Platinum
Roland Walker at Jabs, Maximus

Gold
Lisa Salmon at Jabs 

Silver
Rachel Goodale at Aerial Fitness

BEST TRX TRAINER

Platinum
Lisa Salmon at Jabs 

Gold
Becky Rosko

Silver
Jen Conway

Bronze
Bree Vinyasa

BEST YOGA INSTRUCTOR

Platinum
Jen Conway at JABS

Gold
Claire Copersino

Silver
Paula DiDonato

BEST YOGA STUDIO

Platinum
JABS

Gold
Peconic River Yoga

Silver
The Giving Room

Bronze
North Fork Fun N Fitness

Click here for the full list of Dan’s Best of the Best 2015 winners

BACK TO Best of the Best 2015

 
logo
You must be logged in to vote.
logo
Skip to toolbar